Klatki dla przepiórek

Wykonujemy kilka podstawowych modeli klatek dla przepiórek. Mogą być wykorzystywane zarówno do hodowli amatorskiej jak o i komercyjnej. Jako jedyni stosujemy ruszty przystosowane do anatomii nóg przepiórek.Ruszta są dwukrotnie ocynkowane i dodatkowo pokryte tworzywem PCV. Stosunkowo grube ( 1.7mm.) pręty rusztu zapobiegają tworzeniu się u ptaków wiecznie krwawiących odcisków. Rozstaw oczek ( 11,5 X 11,5mm.) zapobiega łamaniu palców i nóg. Obudowy wykonane są w zależności od potrzeb ze sklejki wodoodpornej lub siatek zgrzewanych ocynkowanych. Umożliwia to dezynfekcję nawet na mokro. Tace kałowe wykonane są z blachy aluminiowej odpowiedniej grubości. Klatki wysyłamy złożone w całości wraz z poidełkami i karmidłami.

Ceny:
– klatki do chowu komercyjnego (składane) wym. 100 X 50 X 32cm. cena 170zł.
– klatki do chowu w pomieszczeniach nieogrzewanych:
wym. 68 X 50 X 34cm. cena 160zł.
wym. 100 X 50 X 34cm. cena 180zł.
– klatki do chowu w pomieszczeniach nieogrzewanych i na dworze (werandy, zadaszone balkony i tarasy) z doświetlaniem i dogrzewaniem. wym. 100 X 50 X 46cm. cena 240zł.

Wybrane zagadnienia z hodowli przepiórek w pytaniach i odpowiedziach.

Czy warto trzymać przepiórki ?
Tak. Dzienny koszt zjadanej przez przepiórki paszy to 5 – 7gr. Razem z pozostałymi nakładami (oświetlenie, klatki, leki itp.) nie przekracza 10gr. Dobrze utrzymane ptaki znoszą prawie codziennie 1 jajko. Zdarzają się przypadki zniesienia 2 jajek (przepiórka wylewa w jajowodzie jajko w ciągu 17 godz. – kura 24godz.)

Jakie rasy przepiórek wybrać ?
Zdecydowanie rasy ciężkie. np. Faraon. Przepiórki te znoszą większe jajka i są odporniejsze na niskie temperatury.

Czy przepiórki śpiewają ?
Pierwsze przepiórki były trzymane przez ludzi głównie dla ich śpiewu. Ale śpiewają tylko kurki. (koguty raczej skrzeczą). i to wtedy gdy w stadzie brakuje koguta. Swoim śpiewem starają się przywoływać koguciki. Śpiew przepiórki jest zbliżony do śpiewu kosa, jest jednak znacznie cichszy i bardzie melodyjny.

Ile przepiórek w klatce ?
Planując obsadę klatki przyjmujemy max. ilość 40 ptaków na 1m.kw. klatki.

Jakie klatki są najlepsze ?
Najlepsze klatki to klatki półotwarte to jest mające otwarty tylko front. Przepiórki są chyba najbardziej płochliwymi ptakami w hodowli. Spłoszone potrafią się niekiedy zabić uderzając o ścianki. W hodowlach przemysłowych używamy tańszych klatek siatkowych. Dobrze jest wtedy zadbać aby przynajmniej sufity klatek były zakryte co uzyskujemy ustawiając klatki piętrowo.

Jak kompletować stadka przepiórek ?
Przepiórki na wolności żyją w stadkach „rodzinnych” zajmując określony rewir. Stadko przepiórek zawsze przyjmie osobniki młodociane – starsze ptaki są odpędzane. Dlatego stada można kompletować tylko z osobników w wieku 3 – 4 tyg.

Jaką paszą żywić przepiórki ?
Najlepszą paszą będzie gotowa pasza z dobrej wytwórni. Paszami zbliżonymi będą pasze dla indyków i bażantów. Pasze dla drobiu wymagają podniesienia głównie zawartości białka co możemy uzyskać wzbogacając pasze o małe ilości białka w postaci mączki rybnej, mleka w proszku, białego sera, mączki sojowej. Przepiórki zawsze chętnie zjadają zieleninę a zimą tarte warzywa i owoce.